Kişisel Site

Yasaklı Sitelere Giriş

22 Mart 2014 | Yazar: editor | Henüz yorum yapılmamış | 9.084 Görüntülenme

DNS ayarı yapılmadan başta Twitter olmak üzere yasaklı sitelere giriş mümkün değildir. İnternette istediğimiz gibi gezinebilmemiz, istediğimiz sitelere girebilmemiz için DNS ayarını yapmamız gerekmektedir. Bu yazımızda anlatacağımız adımları gerçekleştirdikten sonra yasaklı sitelere giriş mümkün olacaktır. Bu adımları gerçekleştirmeden yasaklı sitelere giriş mümkün değildir.

Yasaklı sitelere giriş için DNS numaraları gereklidir. Bu DNS numaraları da şunlardır.

Google DNS

8.8.8.8

8.8.4.4

Uydunet DNS

62.248.80.161
62.248.80.162
 

Norton DNS

198.153.192.1
198.153.194.1
 
Open DNS
 
208.67.222.222
208.67.220.220
 
ScrubIt DNS
 67.138.54.100
207.225.209.66
 
Dnsadvantage DNS
 156.154.70.1
156.154.71.1
 
GTEI DNS
4.2.2.1
4.2.2.2
4.2.2.3
4.2.2.4
4.2.2.5
4.2.2.6
 

Verilmiş olan DNS numaralarını kullanarak, her işletim sisteminden yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Bu numaraları nasıl kullanacağımıza gelirsek, onu da aşağıda Windows 7 ve Windows XP için resimli şekilde anlatacağız. Adımları takip ederek rahatlıkla DNS değiştirip, yasaklı sitelere giriş yapabileceksiniz.

 

Önce Windows 7 için DNS ayarlarını değiştirmeyi ele alalım.

 

Bilgisayarımızın ekranının sağ alt köşesinde bulunan, internet erişimini gösteren simgeye sağ tıklıyoruz. Bu simge, kablosuz internet kullanıcıları için yükselen basamaklar şeklinde, kablolu internet kullanıcıları için ise bilgisayar ekranı şeklindedir.

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 1

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 1

 

Burada Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç yazısına tıklayalım.

Ağ ve Paylaşım Merkezi aşağıdaki gibi açılacaktır.

 

 

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 2

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 2

 

 

 

Ağ ve Paylaşım Merkezi açıldıktan sonra, sarı renk ile gösterilmiş kısımda bulunan Yerel Ağ Bağlantısı yazısına tıklayalım.

Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede Yerel Ağ Bağlantımız ile ilgili temel bilgiler yer alıyor.

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 3

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 3

 

Bu açılan pencerede yine sarı ile gösterilmiş olan Özellikler yazısına tıklıyoruz ve Yerel Ağ Bağlantımızın özelliklerini göreceğimiz kısıma geliyoruz.

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 4

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 4

 

Bu kısımda yerel ağ bağlantımızın ögeleri gözükecektir. Biz burada İnternet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) yazısına tıklayacağız. Herhangi bir pencere açılmayacaktır. Tıkladıktan sonra özelliklere tıklayacağız ve aşağıdaki pencere açılacak.

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 4

Windows 7 DNS Değiştirme Adım 5

 

İşte DNS numaralarımızı gireceğimiz kısıma geldik. Bu kısımda, açılan pencerenin alt kısmında bulunan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan kısmını işaretliyoruz. Sonra kutucuklara yazımızın üst kısmında verdiğimiz DNS numaralarından birini seçip, yazıyoruz. Ben Google DNS için olan 8.8.8.8 – 8.8.4.4 yazdım. Bu işlemi sonlandırmak için Çıkarken ayarları doğrula kutucuğunu işaretliyoruz ve tamama tıklıyoruz. İnternet bağlantımız kısa süreliğine kesilecek ve tekrar gelecektir.

Bu işlemi tamamladıktan sonra artık Windows 7 işletim sistemi üzerinde yasaklı sitelere giriş yapabileceksiniz.

 

Şimdi Windows XP kullanıcıları için DNS ayarını görelim.

Bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinden Başlat’a tıklıyorsunuz. Sırasıyla Denetim Masası, Ağ Bağlantıları yazısına sağ tıklıyoruz.

Windows XP DNS Değiştirme Adım 1

Windows XP DNS Değiştirme Adım 1

 

Açılan pencerede özellikler seçeneğine tıklayıp, ağ bağlantımızın temel özelliklerinin görüntüleneceği pencereyi açıyoruz.

Windows XP DNS Değiştirme Adım 2

Windows XP DNS Değiştirme Adım 2

Açılan pencerede İnternet Erişim Kuralları (TCP/IP) yazılı kısma tıklayıp, bu kısmı açıyoruz.

Windows XP DNS Değiştirme Adım 3

Windows XP DNS Değiştirme Adım 3

 

Açılan pencerenin alt kısmında bulunan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan yazısını seçip, yukarıdaki gibi DNS numaralarını giriyoruz. Bu kısma yazımızın üst kısmında verdiğimiz DNS numaralarından istediğiniz çifti yazabilirsiniz.

DNS numaralarını yazdıktan sonra Tamam yazısına tıkladığımızda, bir önceki pencereye geri dönüyoruz.

Windows XP DNS Değiştirme Adım 3

Windows XP DNS Değiştirme Adım 4

 

Burada ise Yerel Ağ Bağlantısı yazılı kısma sağ tıklayıp, ardından Onar yazısına tıklıyoruz.

İnternet bağlantımız kısa bir süreliğine kesilecektir fakat korkmayın sadece kısa bir süreliğine…

Windows XP DNS Değiştirme Adım 5

Windows XP DNS Değiştirme Adım 5

Son olarak bu pencereyi gördükten sonra işlem tamamlanmış olacak ve artık yasaklı sitelere giriş sağlayabileceksiniz. Tabi ki diğer sitelere de.

 

 

 

 

 
 
Etiketler :

Benzer Yazılar

GÜNÜMÜZDE DNS AYARLARI
Günümüzde kullandığımız internet hizmeti içinde önemli bir yere sahip olan internet siteleri ve web sayfalarının görüntülenme şeklinden bahsetmek istiyoruz. İnternete girdiğimizde karşımıza gelmesini arzu ettiğimiz sitelerin  bizlere nasıl geldiğini biliyor musunuz  Elbette bilen insanlar bulunuyor ancak bu yazım...
YENİ DNS AYARI
İnsanların zamanımızda çok aktif olarak kullandığı birçok internet sayfası ve web sitesi bulunuyor. Zaman zaman bunların bulunduğu internet ortamına ulaşmakta engeller çıkıyor olabilir. Ama interneti kullanmayı bilenler için günümüzde bu bir sorun olmaktan çıkmıştır. İnternet servis sağlayıcıları tarafında...
YASAKLI SİTELERE GİRİŞ YOLU DNS
Günümüzde internet sağlayıcıları tarafından geçici süre veya tam anlamıyla yasaklanan site sayısı hızla artmaktadır. Ya içeriği müsait olmadığından ya da dns sunucularda kayıtlarının bulunmadığından bu sitelere ulaşma imkanı kalmamış oluyor. Şimdi internette bir siteye ulaşmak için aklımıza ilk gelen ş...

Yorumlar